טיפול בהזעת יתר

  
טיפול בהזעת יתר
למעלה מ-3% מהאוכלוסייה סובלים מהזעת יתר, וחלק גדול מהם סובלים מדרגות שונות של הפרעה בתפקוד היומיומי.
הזעת יתר , או Hyperhidrosis , מוגדרת כהזעה מוגזמת המופיעה ללא קשר לפעילות גופנית, לטמפרטורת הסביבה או למצב נפשי. הזעת היתר יכולה להופיע במקומות שונים בגוף אך בעיקר מופיעה בכפות ידיים ורגליים , עור הפנים , בתי שחי   ומפשעות .
הזעת-היתר עלולה להופיע כתופעה כללית מפושטת או כהזעת יתר ממוקדת, וחשוב מאד להבדיל בין השתיים.

למעלה מ-3% מהאוכלוסייה סובלים מהזעת יתר, וחלק גדול מהם סובלים מדרגות שונות של הפרעה בתפקוד היומיומי.
הזעת יתר , או Hyperhidrosis , מוגדרת כהזעה מוגזמת המופיעה ללא קשר לפעילות גופנית, לטמפרטורת הסביבה או למצב נפשי. הזעת היתר יכולה להופיע במקומות שונים בגוף אך בעיקר מופיעה בכפות ידיים ורגליים , עור הפנים , בתי שחי   ומפשעות .
הזעת-היתר עלולה להופיע כתופעה כללית מפושטת או כהזעת יתר ממוקדת, וחשוב מאד להבדיל בין השתיים.

הזעת יתר כללית
מספר מצבים עלולים להביא להזעת יתר כללית, בינהם להזעת היתר הכללית עודף משקל (אז מהווה שכבת השומן בידוד המפריע לגוף לאבד חום), מחלות עור שונות, מחלות עצביות נוירולוגיות ובעיות הורמונליות. הזעה מסוג זה מורגשת בכל הגוף והאמצעים לטיפול בה נגזרים ממה שמאובחן כמקור לבעיה.
לעיתים הזעת היתר הכללית היא סימפטום של מצב של פעילות יתר של בלוטת התריס, כשהגוף מייצר חום מוגבר, או כאשר יש הפרשה מוגברת של אדרנלין ונון-אדרנלין. הסימפטום הזה יכול להיות גם חלק משורת סימפטומים שמקורם במצב של תת-סוכר בדם כידוע, גם נשים בגיל המעבר עלולות לסבול מהתופעה, בשל השינויים ההורמונליים החלים בגופן בתקופה הזאת.
 
הזעת יתר ממוקדת
קרויה גם הזעת-יתר ראשונית והיא מופיעה לרוב באיבר מסוים אחד או יותר. הזעה זו אינה קשורה לרוב לחשיפה לחום והיא  לעיתים מוגברת במצבי התרגשות ולחץ. תופעה זו שכיחה יותר מהזעת-היתר הכללית ולפי ההערכות, סובלים ממנה עד חמישה אחוזים מהאוכלוסיה, נשים וגברים כאחד.
על פי מחקרים קיים בסיס תורשתי משפחתי לתופעה. ההזעה הזו מופיעה לרוב בבתי-השחי, בכפות הידיים והרגליים ובפנים. במקרים שכיחים פחות מורגשת הזעת-היתר בעכוז,  במפשעות ובגב.
ההזעה המוגברת בכפות הידיים והרגליים מופיעה בדרך כלל כבר בינקות והילדות המוקדמת, זו המתמקדת בבתי-השחי מתחילה לקראת סיום גיל העשרה, ואילו הזעת היתר בפנים מתחילה לרוב בעשורים הרביעי או החמישי בחיים.
ההזעה הממוקדת נגרמת בשל הפעלה מוגזמת של בלוטות הזיעה באזור מסוים בגוף על ידי חלקים ממערכת העצבים (מערכת העצבים בסימפטטית). זו מגבירה את פעילותה במצבי לחץ ולכן הסובלים מהתופעה מזיעים יותר במצבים כאלה. למרבה הצער, לא פעם החשש הטבעי מהתמודדות עם ההזעה המוגברת הצפויה במצב מסוים, הוא שיוצר את הלחץ ומפעיל מיידית את המנגנון הגורם, בסופו של מעגל הקסמים השלילי הזה, להזעה המוגברת.

אפשרויות הטיפול
אחד מטיפולי הבחירה בהזעת-יתר ממוקדת בכפות הידיים הוא ניתוח סימפטקטומיה אנדוסקופית, במהלכו מנותקים עצבים סימפתטיים מסוימים וכך מנוטרל מנגנון ההפעלה המוגבר של בלוטות הזיעה. 
הניתוח מבוצע בהרדמה כללית, כאשר דרך חתכים זעירים בבית-השחי או בקדמת בית-החזה מוחדר מכשור מיוחד המביא לניתוק העצבים בכמה מוקדים. הניתוח קל יחסית, אלא שתופעת לוואי נפוצה למדי בעקבות ניתוח זה הנה תופעת "הזעה מפצה" בשכיחות גבוהה.
אפשרות נוספת לטיפול בהזעה ממוקדת בבית השחי היא ניתוח גירוד בלוטות הזיעה. הניתוח, שהניסיון בו מוגבל, מבוצע לרוב בהרדמה כללית וכולל שני חתכים זעירים ליד בתי השחי, דרכם מסירים את בלוטות הזיעה באזור. תוצאות הניתוח טובות ורוב המנותחים מרוצים מאוד מהטיפול. התקוה היא שטיפול זה מטפל בשורש הבעיה לתמיד ומונע את הצורך בטיפולים חוזרים אך אין עדין מספיק מידע על מנת לאשר או לשלול סברה זו. כמו כן, תוצאות הניתוח אינן מגיעות ל"יובש מוחלט".
הטיפול המוביל כיום בהזעת היתר הממוקדת הוא הזרקות בוטולינום טוקסין (שמות מסחריים: בוטוקס, דיספורט), תרופה הנחשבת בטוחה בשימוש במינונים מוגבלים. מדובר באותו חומר המשמש לטיפול בקמטים ובמגוון בעיות נוירולוגיות. ניתן להזריק בוטוקס בבתי שחי, בכפות ידיים ורגליים, במפשעות, בגב ובחזה, ובאיזורים מסויימים בפנים.
 השימוש בבוטולינום  להזעת יתר חוסם את מעבר הגירוי העצבי מהעצב לבלוטת הזיעה וכך מונע את הפעלת מנגנון ההזעה. ההזרקה אינה כואבת, והיא ניתנת במספר מוקדים בכל איזור נגוע לצורך כיסוי כל השטח המזיע. ההזרקה נעשית במחט זעירה, לאחר אלחוש מקומי במשחה, או הרדמה מקומית בזריקה כשמדובר בכפות הידיים והרגליים, הנחשבות רגישות יותר. לרוב כבר למחרת ההזרקה חשים הסובלים מההזעה בהבדל וההשפעה נמשכת כשנה בממוצע, שכן הבוטולינום הוא חלבון ועם הזמן הוא מתפרק והשפעתו פגה.
הטיפול בהזרקת בוטוקס להזעת יתר אורך 30-40 דקות ואינו כרוך בחריגה משגרת החיים.

 
 
עמוד הבית   |  אודות   |  טיפולים   |  חומרים   |  מאמרים   |  צור קשר   |  ד"ר מימי ארנרייך   |  המרכז ללימודי אסתטיקה מתקדמים   |  לקוחות מרוצים
מסחר אלקטרוני
חנות וירטואלית | אחסון אתרים
 
Web Design by Eyal Eliraz