חומצות היאלורוניות, קנולות ומה שבינהם...

  
חומצות היאלורוניות, קנולות ומה שבינהם...
הרצון לשימור היופי ושדרוגו כמו גם הרצון להיראות ולהישאר צעירים, גרמו לפיתוח ענף הרפואה האסתטית והכירורגיה הדרמטולוגית. הדרישה ההולכת וגוברת לאלטרנטיבות לא ניתוחיות הביאו להתקדמות מרשימה ביותר של תחום זה ובשני העשורים האחרונים אנו עדים להתפתחות אינטנסיבית של מכשור, חומרים ושיטות טיפול חדישות.

חומצות היאלורוניות, קנולות ומה שבינהם...

הרצון לשימור היופי ושדרוגו כמו גם הרצון להיראות ולהישאר צעירים, גרמו לפיתוח ענף הרפואה האסתטית והכירורגיה הדרמטולוגית. הדרישה ההולכת וגוברת לאלטרנטיבות לא ניתוחיות הביאו להתקדמות מרשימה ביותר של תחום זה ובשני העשורים האחרונים אנו עדים להתפתחות אינטנסיבית של מכשור, חומרים ושיטות טיפול חדישות.

השימוש במגוון חומרי מילוי במטרה להשיב לפנים את הנפח ולעור את מרקמו האלסטי שאבדו עם השנים, נפוץ מאד בתחום אסתטיקה רפואית ועלה באופן חד בעשור האחרון. סוגי החומרים ודרגת צמיגותם השתנו במהלך השנים גם הם ואנו נהנים כיום ממגוון רחב של חומרים המשמשים להזרקה באזורים אנטומיים ובסוגי עור שונים.

החומצות ההיאלורוניות השונות הן חומר המילוי המאושר על ידי רשויות הבריאות (FDA, EC, משרד הבריאות הישראלי) הנפוץ ביותר בארה"ב, אירופה וישראל. החומצות ההיאלורוניות המתקדמות מיוצרות לעיתים עם חומר אלחוש מקומי ובמגוון רחב של צמיגויות על מנת לתת מענה מתאים לאזורים אנטומיים שונים.

המשותף לכל חומרי המילוי היא העובדה שהחדרתם לשכבת העור או תת העור מצריכה הזרקה וזו מתבצעת באמצעות מחט חדה במספר קטרים בהתאם לדרגת צמיגות החומר, המצורפת על ידי היצרן למזרק.

מזה חמש שנים מפתחת ומשכללת חברת SoftFill הצרפתית טכניקות הזרקה באמצעות קנולה (צינורית דקה וכהה) כתחליף א-טראומטי למחטים המשמשים להזרקת חומרי המילוי. הצינורית עשויה חומר גמיש, היא עגולה בקצה המוחדר ואילו החומר המוזרק יוצא מפתח צידי על מנת למזער את הטראומה לרקמה וממילא להפחית את אי הנעימות והכאב שעלולים להיגרם על ידי לחץ ההזרקה.

שיטת ההזרקה של חומרי מילוי, תוך שימוש בקנולות היא אחד השינויים הבולטים שחלו בעולם חומרי והיא צוברת פופולאריות בקרב האסתטיקנים והמטופלים ברחבי העולם.

מה לא טוב במחטים?

להזרקה באמצעות מחטים ישנן מספר תופעות לוואי בלתי נמנעות:

פגיעה בכלי דם

גרימת נזק ובצקת ברקמה

יצירת שטפי דם

כאב הנלווה להחדרתן

צורך בדקירות חוזרות ונשנות על מנת לכסות שטח הזרקה נרחב

שיעור קטן של מטופלים סובל מפוביית מחטים ונמנע מטיפולי הזרקה

הקנולות הראשונות שפותחו ויוצרו היו בעלות קוטר רחב במיוחד ונועדו להזרקת חומרי מילוי צמיגים לצורך החזרת נפחים משמעותיים לפנים. הרעיון היה לבצע חתך בעור על מנת להחדיר את הקנולה. מיותר לציין, כי טכניקה זו לא התקבלה בברכה על הרופאים והמטופלים כאחד ומרבית המטפלים המשיכו להשתמש במחטים לצורכי ההזרקות. טכנולוגיות הקנולות מחד והנדסת החומרים מאידך עברו מהפכה לא מבוטלת במהלך השנים האחרונות וכעת ניתן להזריק חומצות היאלורוניות במגוון סמיכויות, עד הסמיכות ביותר, באמצעות קנולות קטנות, תוך הפחתה כמעט מוחלטת של הכאב, התהליך החלמתי ותופעות לוואי אחרות.

באילו מקרים הקנולות עדיפות על המחטים?

הקנולות נפלאות לאזורים בהם יש ריבוי כלי דם קטנים וצפויה התפתחות שטפי דם. דוגמאות טובות הן שפתיים, האזור שתחת העיניים, הרכות ואפילו הזרקה עמוקה לקפלים בצידי האף. גם בהזרקה לאזור הדקולטאג' (המחשוף) ולכפות הידיים מאד מומלץ השימוש בקנולות, אם כי באזורים אלו בהחלט דרוש ניסיון ספציפי של המטפל.

מקרים נוספים בהם לקנולות יתרון עצום, הם מטופלים הדורשים תוספות משמעותיות של נפחים, במקרים של הצורך בהרמת פנים נפולות בנוסף לאפקט הנפח וכיסוי שטחי הזרקה נרחבים.

במקרים כאלה הקנולות מאפשרות לנו לבצע טיפול מלא של חצי פנים מנקודת החדרה אחת בלבד. הקנולות המשוכללות מיוצרות במגוון מאד נוח של קטרים ואורכים וכך מאפשרות הזרקה לכל אזור ובשכבות הזרקה שונות בהתאם לצורך הספציפי.

מה הם יתרונות הקנולות על פני המחטים?

נוחות המטופל

ללא שטפי דם ונפיחות המטופלים באמת יכולים לשוב לעבודה ופעילות חברתית באופן מיידי

היעדר טראומה לרקמה המוזרקת תורמת לשרידות החומר המוזרק ותוצאה לאורך זמן ארוך יותר

הטכניקה של טיפול בחצי פנים מנקודת חדירה אחת מאפשרת שימוש בנפח מדויק ומאפשרת הרמת פנים אמיתית

פיזור הנפח המוזרק אחיד וחלק יותר

במרפאותיי זנחתי כמעט לחלוטין את השימוש במחטים חדות, כאשר אני מחליפה אותן בקנולות הגמישות לשביעות רצונם המרבית של מטופלי. עבור הרופא, מטופל רגוע ונינוח הוא יתרון משמעותי בנוסף ליתרונות הרבים עבור המטופל. ההזרקה באמצעות קנולות לוקחת מעט יותר זמן וללא ספק מחייבת הדרכה ותרגול של הרופא על מנת להגיע לרמת ביצוע נאותה ובטחון מעשי.

עבורי המבחן האולטימטיבי היה כאשר החלטתי להזריק לעצמי חומר מילוי תחת העיניים על מנת להסוות את ה"עיגולים השחורים", אזור הזרקה רגיש במיוחד, הקרוי בשפה רפואית tear trough . האזור מתאפיין בעור דק מאד ועשיר במיוחד בכלי דם קטנים. לעיתים תכופות מתפתח באזור שטף דם, והעור הדק מקשה על תיקון מושלם. החלטתי נפלה באופן תמוה יממה טרם אירוע גדול, שהיה חשוב לי במיוחד ובטרם הספקתי לחשוב על תירוץ ל"פנס" בעין. נעמדתי מול המראה וביד רועדת ביצעתי את העבודה, כאשר אני משתמשת בצינורית קטנה במיוחד. מיד בתום הפעולה לא ניתן היה לזהות את נקודת ההזרקה, לא הופיע שום שטף דם ולא התפתחה כל נפיחות. האירוע היה מוצלח במיוחד...

ד"ר מימי ארנרייך בוגרת בית הספר לרפואה של הטכניון משנת 1993.

התמחתה במחלקה כירורגית ב' וכירורגיה של כלי דם בבית חולים רמב"ם, מומחית לכירורגיה כללית משנת 2002.

שימשה כירורגית בכירה במחלקה כירורגית ב' ומרפאת מומחים לכירורגיה של השד בבי"ח רמב"ם.

ד"ר ארנרייך עברה השתלמויות מקצועיות בתחום האסתטיקה במרכזי הוראה מובילים בארה"ב ובאיטליה ונמצאת בקשר מתמיד עם קולגות בתחומה מארה"ב ומאירופה.

ד"ר ארנרייך חברה בהסתדרות הרפואית ובאיגוד הכירורגים בישראל.

 
 
עמוד הבית   |  אודות   |  טיפולים   |  חומרים   |  מאמרים   |  צור קשר   |  ד"ר מימי ארנרייך   |  המרכז ללימודי אסתטיקה מתקדמים   |  לקוחות מרוצים
מסחר אלקטרוני
חנות וירטואלית | אחסון אתרים
 
Web Design by Eyal Eliraz