Botulinum Toxin A - Botox

  
Botulinum Toxin A - Botox
בוטולינום טוקסין A הוא רעלן המופק מחיידק הנקרא Clostridium Botulinum. כאשר הוא מוזרק בכמות קטנה הוא מרפה באופן זמני את השריר ע"י חסימה כימית בחבור בין העצב לשריר. התוצאה מגיעה לשיאה תוך שבוע עד עשרה ימים מההזרקה ונשמרת כשלושה עד שישה חודשים.
בוטולינום טוקסין A הוא רעלן המופק מחיידק הנקרא Clostridium Botulinum. כאשר הוא מוזרק בכמות קטנה הוא מרפה באופן זמני את השריר ע"י חסימה כימית בחבור בין העצב לשריר. התוצאה מגיעה לשיאה תוך שבוע עד עשרה ימים מההזרקה ונשמרת כשלושה עד שישה חודשים.
בוטוקס (Botox) נכנס לשימוש רפואי קליני בשנות השבעים - בעיקר לתיקון בעיות נוירולוגיות בתנועת העיניים כמו פזילה. הבוטוקס יעיל במיוחד לטיפול בקמטי הבעה, כדוגמת הקמטים הרחביים במצח וקמטי הצחוק בצידי העיניים. הבוטוקס לא מתאים לקמטים סטאטיים אשר לא מושפעים מתנועות שרירי הפנים, כמו בצידי האף או לקמטים מאוד עדינים שקשורים למבנה העור. בשנים האחרונות התרחב השימוש בהזרקת בוטוקס לאזור החלק התחתון של הפנים, שימושים חדשים כמו הרפיית שרירי הצוואר, הרמת זווית הפה, הקטנת קמטים בצידי האף ובשפה העליונה.
הזרקת בוטוקס לאזורי הזעת יתר (בתי שחי, מפשעות, כפות ידיים ורגליים) מסייעת להפסיק את התופעה. הזרקת הרעלן לאזור ההזעה המוגברת משתקת את השריר האחראי לכיווץ בלוטות הזיעה, בעקבות כך מפסיקה ההזעה באזור זה לתקופה של 9-18 חודשים. זהו טיפול הנחשב בטוח, ואינו מצריך אשפוז או הרדמה. בשנים האחרונות זהו טיפול מוביל למניעת הזעה בעיקר בבתי שחי.
תופעות לוואי הקשורות בבוטולינום נדירות ביותר. לעיתים יכולה להיות אדמומיות קלה באזור ההזרקה או שטף דם קטן. תופעה נדירה יותר היא החלשה קלה של שרירי העפעפיים העליונים עם צניחה קלה זמנית (4-6 שבועות) של העפעף או שינוי אחר בהבעת הפנים. שינויים אלו הם תמיד זמניים ולרוב אינם מורגשים על ידי המטופל. לאחר הזרקת בוטוקס ניתן לחזור מיד לפעילות רגילה או לעבודה.
מדי פעם מתעוררת השאלה האם החומר יכול לעבור לאזורים אחרים בגוף.  ובכן, התוצאה של בוטוקס מוגבלת לאזור ההזרקה והחומר אינו עובר למקומות אחרים בגוף, כמובן בתנאי שהפעולה נעשית בידיים מיומנות.
תחושות אי הנוחות והכאב הנגרמות כתוצאה מהזרקת בוטוקס הן מזעריות ואין כל מניעה לחזור לתפקוד מלא עוד באותו יום.
תוך ימים ספורים לאחר ההליך כבר ניתן לראות שינוי משמעותי, כאשר האפקט המקסימאלי מתקבל עד שבועיים מיום הטיפול. לאחר שלושה עד ארבעה חודשים השפעת החומר מתחילה לרדת בהדרגה, וניתן לעבור טיפול נוסף בבוטוקס על מנת להשיב את המצב לקדמותו. אין מניעה בהזרקה חוזרת של בוטוקס, נהפוך הוא, הזרקות רצופות לאורך שנים מקטינה משמעותית את כמות קמטי ההבעה באזור ההזרקה.
האם בוטוקס בטוח?
ניסיונות קליניים רבים בתחום האסתטיקה ופרקטיקה קלינית רבת שנים בתחום הנוירולוגי, נותנים גיבוי מלא לבטיחות השימוש בבוטוקס. פרסומים מדעיים רבים חזרו ואישרו את פרופיל הבטיחות הגבוה של התכשיר. הקפדה על מינון נכון וטיפול אצל רופא עם הרבה ניסיון תוך שמירת מרווחי הזמן (מינימום 3 חודשים בין טיפול לטיפול) ניתן לבצע טיפולים חוזרים לאורך שנים רבות.
למי אסור לקבל טיפול בבוטוקס?
לנשים הרות או המתכננת הריון בחצי שנה הקרובה, לנשים מניקות, לחולים במחלות ניוון שרירים, מחלות רקמת חיבור ואוטואימוניות . הבוטוקס והדיספורט מאושרים על ידי ה-FDA ומשרד הבריאות הישראלי.

תרשים של אזורי הזרקת בוטוקס קלאסיים לקמטי הבעה בחלק העליון של הפנים:
1 – קמטי חשיבה שמקורם בהתכווצות שריר הפרונטאליס; 2 – קמטי "זעם" שמקורם בעיקר בשרירי הפרוצרוס והקורוגטור; 3 – קמטי "צחוק" שמקורם בשריר האורביקולריס.


 
בוטוקס לטשטוש קמטי "צחוק" -  הקמטים בזויות העיניים שמקורם בשריר הטבעתי סביב העין


בוטוקס לטשטוש קמטי "חשיבה" -  הקמטים הרחביים במצח, שבוע לאחר הזרקה

http://www.botoxcosmetic.com/home.aspx   -  אתר רשמי של בוטוקס
 
 
עמוד הבית   |  אודות   |  טיפולים   |  חומרים   |  מאמרים   |  צור קשר   |  ד"ר מימי ארנרייך   |  המרכז ללימודי אסתטיקה מתקדמים   |  לקוחות מרוצים
מסחר אלקטרוני
חנות וירטואלית | אחסון אתרים
 
Web Design by Eyal Eliraz